Cuba Libre

Strona główna » Blog » Cuba Libre


Bardzo prosty drink, którego każdy bez problemów może sobie przyrządzić we własnym domu. Mowa tutaj o Cuba Libre, bądź jak kto woli – Kuba Libre. Ten napój na bazie rumu przygotowuje się z 3 łatwo dostępnych na polskim rynku składników.

Historia Cuba Libre

cuba libre drink

Kilka lat temu nie zdawałem sobie w ogóle sprawy, że tak przeze mnie lubiana rum + cola skrywa tak bogatą historię, która sięga początku XX wieku! Pierwsze wzmianki o Cuba libre pochodzą z lat 1902-1903 z okresu wojny hiszpańsko-amerykańskiej na Kubie. W tym okresie żołnierze północnoamerykańscy stopniowo „rewolucjonizowali” swoje przyzwyczajenia i zamieniali proste drinki z whiskey na trunki bardziej wymyślne. Bo jak na pewno się domyślasz, coca-cola w początkach zeszłego stulecia nie była napojem gazowanym tak powszechnym jak jest dzisiaj. A co za tym idzie, jej spożywanie wiązało się z wysokim statusem społecznym.

Kuba Libre jest znana na całym świecie, lecz nie we wszystkich zakątkach naszej planety nosi taką samą nazwę. W Hiszpanii nazywa się ją „cubata„, w Meksyku „cuba„, a w Chile ów trunek zwie się: „ron cola„. Również i w Polsce raczej używa się tej ostatniej nazwy (rum+kola). A skąd w ogóle wziął się sam termin Cuba Libre? Otóż, został on wymyślony na cześć okrzyku wojsk kubańskich na polach bitew, podczas wojny z Amerykanami. Był to okrzyk, który zagrzewał do walki, podtrzymywał na duchu i dawał wiarę w zwycięstwo.

W moim przepisie na Cuba Libre ja osobiście dodaję około 15 mililitrów wyciśniętego soku z limonki, aby nadać jej ekstra orzeźwiający smak. Gorąco polecam 🙂

Składniki:

– 2 uncje (60 ml) rum (np. Bacardi)
– 4 uncje (120 ml) coca-cola
– 0.5 uncje (15 ml) soku z limonki
– kilka kostek lodu
– plasterek limonki do dekoracji

Przygotowanie:

  1. Do średniej wielkości szklanki dodaj 3 kostki lodu, rum, sok z limonki i colę.
  2. Zamieszaj łyżką barmańską i udekoruj plasterkiem limonki.

Inne przepisy, które też mogą Cię zainteresować:

Podsumowanie:
recipe image
Nazwa drinka:
Cuba Libre
Imię autora:
Opublikowany w dniu:
Czas przygotowania:
Średnia ocena:
4.51star1star1star1star1star Based on 3 Review(s)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.