Cuba Libre – „Wolna Kuba”

Strona główna » Blog » Cuba Libre – „Wolna Kuba”

Dzisiaj zaprezentuję drink o nazwie Cuba Libre, czyli bardzo prosty i zarazem klasyczny trunek, którego każdy bez problemów może sobie przyrządzić we własnym domu. Jego wyjątkowość tkwi w prostocie przepisu, a jednocześnie intensywności smaku i aromatu. Cuba Libre (czyli: Wolna Kuba) to szybki drink na bazie białego rumu, którego przygotowuje się z trzech, łatwo dostępnych na polskim rynku składników: białego rumu, soku z limonki i coli. Czytaj dalej aby dowiedzieć się więcej.

Historia Cuba Libre

cuba libre drink

Jeszcze nie tak dawno, w ogóle nie zdawałem sobie sprawy, że tak przeze mnie lubiany rum i cola skrywa tak bogatą historię, która sięga początków XX wieku! Otóż, pierwsze wzmianki o Cuba Libre pochodzą z lat 1902-1903 z okresu wojny hiszpańsko-amerykańskiej na Kubie. W tym okresie żołnierze północnoamerykańscy stopniowo „rewolucjonizowali” swoje przyzwyczajenia, zmieniając proste drinki z whiskey na trunki coraz bardziej pomysłowe. Bo jak na pewno się domyślasz, coca-cola w początkach zeszłego stulecia nie była tak powszechna jak jest dzisiaj. Ponadto, nie należała ona do tanich zachcianek, a co za tym idzie, jej spożywanie wiązało się z wysokim statusem społecznym.

Warto zauważyć. że Wolna Kuba jest dzisiaj znana na całym świecie. Jednak nie we wszystkich zakątkach naszej planety nosi taką samą nazwę. W Hiszpanii na przykład, nazywa się ją „cubata„, w Meksyku „cuba„, a w Chile ów trunek zwie się: „ron cola„. Również i w Polsce raczej używa się tej ostatniej nazwy, czyli rum+kola. A skąd w ogóle wziął się sam termin Cuba Libre? Otóż, został on wymyślony na cześć okrzyku wojsk kubańskich na polach bitewnych, podczas wojny z Amerykanami. Był to okrzyk, który miał zagrzewać do walki, podtrzymywać na duchu i dodawać wiary w zwycięstwo kubańskim nacjonalistom.

Cuba Libre Przepis

Jak już wpsomniałem, przygotowanie drinka jest szybkie, proste i przyjemne. W moim przepisie na Cuba Libre użuję białego rumu Bacardi. Dodam także około 20 mililitrów świeżego soku z limonki, aby zapewnić trunkowi ekstra orzeźwiający smak. Jeśli nie masz limonki, możesz zastąpić ją cytryną.

przepis na drink cuba libre

Składniki:

 • 2 uncje (60 ml) rum (np. Bacardi)
 • 4 uncje (120 ml) coca-cola
 • 0.7 uncje (20 ml) soku z limonki
 • kilka kostek lodu
 • plasterek limonki do dekoracji

Przygotowanie:

 1. Do średniej wielkości szklanki dodaj 3 kostki lodu, rum, sok z limonki i colę.
 2. Zamieszaj łyżką barmańską i udekoruj plasterkiem limonki.

Dlaczego warto przygotować Cuba Libre?

Istnieje kilka powodów, dla których warto przygotować Cuba Libre:

 1. Prostota: drink jest prosty do zrobienia, nie wymaga shakera barmańskiego, ani kosztownych, tudzież trundo dostępnych składników.

 2. Historia: To napój o długiej historii, datowanej na poczatki XX wieku. Jest symbolem kubańskiej walki o niepodległość.

  rum cola cubata
 3. Balans smaków: W przepisie na Cuba Libre łączą i uzupełniają się 3 proste komponenty: słodkość coli, moc rumu i kwasowość limonki, dając tym samym idealny aperitif w upalne, letnie dni.

 4. Uniwersalność: „Wolna Kuba” jest doskonała na każdą okazję – od imprezy po spokojny wieczór na kanapie. Można ją personalizować, dodając więcej lub mniej rumu, limonki lub coli, w zależności od indywidualnych upodobań.

 5. Kultura: Nasz drink jest częścią kultury kubańskiej i latynoskiej. Jednoczśnie zalicza się do jednych z najbardziej rozpoznawalnych prostych koktajli na świecie.

Inne przepisy:

Podsumowanie:
recipe image
Nazwa drinka:
Cuba Libre
Imię autora:
Opublikowany w dniu:
Czas przygotowania:
Średnia ocena:
51star1star1star1star1star Based on 5 Review(s)

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *