Whiskey Sour – klasyk z duszą

Strona główna » Blog » Whiskey Sour – klasyk z duszą

Klasyczny, mocny, o intensywnym smaku i aromacie: Whiskey Sour – to doskonała opcja dla tych, którzy poszukują nowych idei na degustację whiskey. Mam nadzieję, że zachęcę Cię do sporządzenia tego prostego i smakowitego koktajlu w domu 😉

Whiskey Sour to popularny trunek, który należy do klasyki barowej już od wielu lat. Pochodzi z Ameryki Północnej i uważany jest za jeden z najstarszych drinków na świecie na bazie whiskey. Jego nazwa w tłumaczeniu dosłownym oznacza „kwaśna whisky„, co jak łatwo się domyślić, odnosi się do specyficznej kombinacji składników i smaku.

Przepis na Whiskey Sour

whiskey sour drinkPodobnie jak Amaretto Sour, czy Wódka Sour, również i przepis na Whiskey Sour jest bardzo prosty do zrobienia i wymaga tylko kilku składników: whiskey, soku z cytryny, syropu cukrowego i kilka kropel angostury. Warto dodać, że opcjonalnie możemy także wykorzystać białko jajka (które daje apetyczną piankę). Suma tych wszystkich komponentów gwarantuje równoważony smak, w którym słodycz cukru, oraz aromat destylatu, idealnie kompunuje się z kwasowością cytryny. A to z kolei tworzy charakterystyczną, orzeźwiającą kombinację, o bogatych nutach smakowych i aromacie nie z tej ziemi.

Wykorzystanie surowego jajka jest opcjonalne i zależy od indywidualnych preferencji. Niektórzy barmani polecają dodać nawet likier pomarańczowy Cointreau. Ja jednak wolę trzymać się tradycyjnych receptur, i dlatego pozostanę przy podstawowych składnikach. A jeśli nadal wachasz się, czy dodać jajko, rozważ użycie albuminy – czyli białko w proszku, które na pewno nie pozostawi nieporządanego zapachu naszemu Whiskey Sour.


Składniki:

 • 2 uncje (60 ml) whiskey lub bourbon
 • 1.2 un (35 ml) soku z cytryny
 • 0.7 un (25 ml) syrop cukrowy
 • białko jajka (opcjonalnie)
 • 3-4 krople angostury (do smaku)
 • lód
 • skórka od pomarańczy, cytryny, wiśnia konserwowa do dekoracji

Przygotowanie:

 1. Dodaj wszystkie składniki do shakera z lodem i wstrząśnij przez około 20 sekund.
 2. Przelej koktajl do szklanki od Whiskey (można go spożywać z lodem lub bez).
 3. Udekoruj skórką pomarańczy, wiśnia konserwową, ewentualnie kawałkiem cytryny.

*Uwaga: Jeśli decydujesz się na wykorzystanie białka, pamiętaj aby wstrząsnąć szejker ze wszystkimi składnikiami (20 sekund) jeszcze przed dodaniem kostek lodu (dry shake). Dopiero później dorzuć lód i wstrząśnij ponownie (wet shake). W ten sposób solidnie ubijesz jajko.

Zanim przygotujesz Whiskey Sour

przepis whiskey sour z burbonem
 • Jakość składników: Przygotowując Whiskey Sour, wybieraj dobrej jakości alkohol i świeże cytryny. Jakość składników ma bezpośredni wpływ na smak końcowego koktajlu.

 • Świeży sok z cytryny: Unikaj soków z koncentratu, lub tych kupowanych w sklepie – nic nie zastąpi świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

 • Syrop cukrowy: czyli płynny cukier rozcieńczony w wodą  w stosunku 50 na 50. Możesz go przygotować samodzielnie, co zdecydowanie wpłynie na jakość twojego drinka.

 • Białko jajka: Jeśli decydujesz się na dodanie białka, pamiętaj, że musi być ono dobrze wstrząśnięte, aby stworzyć piankę. Polecam najpierw wstrząsnąć wszystkie składniki bez lodu (tzw. „dry shake”), a następnie dodać lód i wstrząsnąć ponownie („wet shake”) już z jajkiem. Ewentualnie możesz wykorzystać suche białko jajek w proszku – tzw. Albumina.

 • Bezpieczeństwo: Jeżeli używasz surowego jajka, pamiętaj o ryzyku związanym z możliwością zakażenia salmonellą. Zawsze używaj świeżych jaj i przechowuj drinki z dodatkiem białka w odpowiednich (chłodnych) warunkach.

 • Lód: Użyj pokaźnych rozmiarów kostek lodu do shakera, a także do schłodzenia kieliszka.

 • Kieliszek: Whiskey Sour serwuje się tradycyjnie w kieliszku typu old fashioned. Przed podaniem drinka, kieliszek powinien być schłodzony.

 • Dekoracja: Tradycyjny kwaśny drink z whiskey ozdabia się plasterkiem (skórką) cytryny lub pomarańczy i wiśnią konserwową.

Whiskey Sour – trochę historii

Z dostępnych źródeł wynika, ze początki Whiskey Sour sięgają XIX wieku. Chociaż jak to bywa z tymi klasycznymi trunkami, nigdy tak do końca nie możem być pewni kiedy, gdzie i przez kogo zostały one stworzone.

historia whiskey sour

No dobrze, to w takim razie czego możemy być pewni tak na 99%? Pewnym jest, że początkowo nasz koktajl składał się tylko z whiskey, soku z cytryny i odrobiny cukru. Jednak w miarę upływu czasu, do oryginalnego przepisu zaczęto dorzucać różne dodatki, takie jak białko jaj, syropy owocowe czy bitters, co spowodowało powstanie wielu odmian tego klasycznego trunku, jak na przykład New York Sour.

Wiele osób przypisuje stworzenie Whiskey Sour XIX-wiecznym marynarzom, którzy podobno mieli szukać sposobów na zapobieganie przeróżnym chorobom, takim jak szkorbut, spowodowanym brakiem witaminy C. Sok z cytryny był naturalnym źródłem tej właśnie witaminy, a domieszka alkoholu (w tym przypadku whiskey) pomagała konserwować sok i wodę na długie podróże morskie.

Whiskey Sour to prawie 200 letnia historia

Pierwszy pisemny przepis na Whiskey Sour pochodzi z 1862 roku i znajduje się w książce Jerry’ego Thomasa „The Bartender’s Guide: How To Mix Drinks„. Thomasa często wspomina się jako „ojca amerykańskiego bartendingu„, a jego książka jest jednym z pierwszych znanych drukowanych przewodników po koktajlach.

W XIX i na początku XX wieku Kwaśna Whisky szybko zyskała popularność w Stanach Zjednoczonych, ale już w czasach prohibicji między 1920-1933 ten mocny drink nie miał łatwych czasów (często delektowano się nim w ukryciu). Po zakończeniu prohibicji koktajl powoli wrócił do łask, ale wielu uważa, że nigdy nie odzyskał swojej pierwotnej popularności.

W ostatnich latach, wraz z odrodzeniem kultury koktajlowej, Whiskey Sour ponownie zyskał na sławie i jest uważany za jeden z klasyków wśród drinków na bazie whiskey. A Ty co sądzisz o tym trunku? Podziel się Twoją opinią i zostaw komentarz!

Inne przepisy:

Podsumowanie:
recipe image
Nazwa drinka:
Whiskey Sour
Imię autora:
Opublikowany w dniu:
Czas przygotowania:
Średnia ocena:
51star1star1star1star1star Based on 6 Review(s)

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *