Cosmopolitan – nie tylko dla pań

Strona główna » Blog » Cosmopolitan – nie tylko dla pań

Jestem przekonany, że nikomu nie trzeba przedstawiać tego klasycznego koktajlu o nazwie Cosmopolitan. Ten elegancki drink na bazie wódki zapoczątkował swoją nazwę dzięki popularnemu amerykańskiemu serialowi: „Sex and the City„, w którym to główne aktorki często raczyły się nim podczas swych weekendowych wypadów do nowojorskich barów.

Przepis na Cosmopolitan

cosmopolitan drink

Drink Cosmopolitan sprawdza się perfekcyjnie podczas celebrowania wykwintnych uroczystości, urodzin, rocznic, a poza tym, głównie delektuje się nim płeć piękna na całym świecie. Nic w tym jednak dziwnego, ponieważ jego wyśmienity smak z łatwością podbija serca każdego miłośnika słodko-kwasnych koktajli. Zapoznaj się z naszym oryginalnym przepisem na Cosmopolitan i przygotuj go sam w domu.

Składniki:

1.5 uncja (45 ml) wódki
– 0.5 un (15 ml) Cointreau (triple sec)
– 1.5 un (45 ml) sok z żurawiny
– 0.5 un (15 ml) sok z cytryny
– skórka od pomarańczy do dekoracji

Przygotowanie:

  1. Zacznij od przygotowania kieliszka, w którym podasz koktajl: napełnij go kostkami lodu i odstaw na kilka minut.
  2. Dodaj lód do shakera.
  3. Następnie dodawaj po kolei wszystkie składniki do shakera (oprócz skórki od pomarańczy).
  4. Całość energicznie wstrząśnij przez 15 sekund i przecedź drink do wcześniej schłodzonego kieliszka (bez lodu).
  5. Udekoruj napój skórką pomarańczy. I zrobione!

Cosmopolitan – Historia

cosmo - przepis na drink

Cosmopolitan, często nazywany po prostu „Cosmo”, to  jasnoróżowy drink zazwyczaj podawany w szklance typu martini. Jest on dobrze znany ze swojego eleganckiego wyglądu i lekko kwaskowego smaku. Podobnie jak wiele innych trunków, dokładne pochodzenie Cosmo jest niejasne i często jest tematem sporów. Buszując w sieci znalazłem kilka prawdopodobnych teorii; oto 2 z nich:

  1. Cheryl Cook: Według jednej z historii, Cosmopolitan został wymyślony w latach 80. XX wieku przez Cheryl Cook, barmanke z Miami. Cook pragnęła stworzyć nowy drink, który wykorzystałby wówczas nową, na fali popularności wódkę z smakiem cytrusów (Absolut Citron). Cheryl miała na celu stworzenie koktajlu, który byłby „elegancki i wyglądał dobrze w ręce kobiety„. Po eksperymentowaniu z różnymi składnikami, Cook wpadła na pomysł połączenia wódki z smakiem cytrusów, Cointreau, soku z limonki i soku żurawinowego, tworząc w ten sposób nasze Cosmo.

  2. Toby Cecchini: Inne źródła  informują, że to Toby Cecchini, barman z Manhattanu, jest twórcą tego drinku. W 1988 roku Cecchini miał usłyszeć od swojej współpracownicy o interesującym drinku serwowanym w San Francisco, który składał się z wódki cytrusowej, triple sec, soku żurawinowego i Rose’s Lime (słodkiego soku z limonki). Cecchini postanowił dodać do tego mixu świeży sok z limonki, tworząc w ten sposób bardziej zbalansowany i mniej słodki drink, który nazwał „Kosmopolityczny„.

Sądzę, że to chyba nie ważne która z powyższych historii jest prawdziwa. Prawdą jest, że Cosmopolitan zyskał na popularności w latach 90. dzięki serialowi „Sex and the City„, gdzie był ulubionym drinkiem jednej z głównych bohaterek, Carrie Bradshaw. Od tamtej pory drink stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i ikonicznych koktajli na świecie i absulutnym must-have w każdym renomowanym barze. Polecam, nie tylko dla pań!


Inne przepisy, które też mogą Cię zainteresować:

Podsumowanie:
recipe image
Nazwa drinka:
Cosmopolitan
Imię autora:
Opublikowany w dniu:
Czas przygotowania:
Średnia ocena:
51star1star1star1star1star Based on 3 Review(s)

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *