Ile kofeiny ma kawa?

Strona główna » Blog » Ile kofeiny ma kawa?

Dziś chcę porozmawiać z Wami o kofeinie – jednej z moich ulubionych substancji , która jest w stanie zwiększyć naszą czujność, pobudzić nas i pomóc przetrwać długi dzień. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez małej czarnej, istnieją także osoby uzależnione od kofeiny, które ją nadużywają, aplikując swojemu organizmowi kawę za kawą. Kofeina może na nas wpływać pozytywnie, bądź negatywnie jeśli “przedobrzymy” z jej dawką? W tym poście odpowiem na pytanie „ile kofeiny ma kawa„, a także przybliżę właściwości i sposób działania tej intrygującej substancji.

Co to jest kofeina?

Kofeina jest związkiem chemicznym, który występuje w kawie, herbacie, napojach energetyzujących i innych produktach spożywczych. Na pytanie Co to jest Kofeina, w prostych słowach można odpowiedzieć, że jest to stymulant, który wpływa na centralny układ nerwowy, zwiększając naszą czujność, koncentrację, poprawiając wydajność umysłową i zmniejszając uczucie zmęczenia.

Jak działa kofeina?

Kofeina działa na mózg poprzez blokowanie receptorów adenozyny. Adenozyna to z kolei związek chemiczny, który powstaje w naszym mózgu w czasie normalnych codziennych czynności. Istotne tutaj jest fakt, że adenozyna jest substancją powodującą senność i zmniejszającą naszą czujność. Kofeina blokuje te receptory i tym samym hamuje działanie wyżej wymienionej adenozyny. W ten sposób, nasz mózg pozostaje w stanie czujności, jest gotowy na działanie i nie mamy ochoty na sen.

Korzyści zdrowotne kofeiny

Oprócz poprawy naszej czujności i wydajności umysłowej, kofeina ma także wiele innych korzyści zdrowotnych. Badania wykazały, że regularne spożywanie kawy może zmniejszyć ryzyko chorób takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, cukrzyca typu 2 i choroby wątroby. Kofeina to także sprzymierzeniec, gdy zależy nam na utracie wagi, ponieważ zwiększa tempo przemiany materii zarówno u kobiet, jak u mężczyzn.

Podsumowując, kofeina to substancja, która może pomóc nam zwiększyć naszą czujność, koncentrację i wydajność umysłową. Jednak należy pamiętać, że nadmierne jej spożywanie może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Dlatego, bądźmy ostrożni i cieszmy się smakiem naszej kawy w umiarkowanych ilościach.

Ile kofeiny ma kawa?

ile kofeiny ma kawa

Ilość kofeiny w kawie zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj ziaren, sposób parzenia oraz wielkość porcji. Dlatego też, na pytanie Ile kofeiny ma kawa, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Średnio, jedna filiżanka kawy (około 235 ml) zawiera od 95 do 180 mg kofeiny, z kolei espresso, ze względu na swoją mniejszą objętość, zawiera od 47 do 75 mg kofeiny. Kawa bezkofeinowa – choć przyjęło się mówić, że jest bezkofeinowa, tak naprawdę zawiera śladowe ilości kofeiny. W kubku o objętości 200-250 ml zawiera bowiem ok. 2-8 mg kofeiny.

Ile kofeiny jest w kawie?

  • Espresso (47-75 ml) – ok. 65 mg.
  • Kawa parzona (235 ml) – ok. 95-180 mg kofeiny
  • Cappuccino (250 ml) – ok. 60 mg kofeiny
  • Kawa rozpuszczalna (250 ml) – 45-75 mg kofeiny.
  • Kawa po wietnamsku (200 ml)  30-60ml kofeiny

Ile kofeiny zawiera kawa z 2 łyżeczek?

Ilość kofeiny w kawie zależy nie tylko od ilości ziaren, ale także od ich rodzaju i sposobu produkcji (parzenia). Jednak przyjmując, że 2 łyżeczki ziaren to około 10 gramów, średnio jedna filiżanka kawy z taką ilością ziaren zawiera od 60 do 120 mg kofeiny. No ale tak jak już wspomniałem, ilość kofeiny w kawie może się różnić w zależności od gatunku ziaren parzenia.

Czy wszystkie kawy mają taką samą ilość kofeiny?

ilość kofeiny w kawie

Nie, ilość kofeiny w kawie może się różnić i zależy od samych ziaren. Na przykład, arabika, chyba najpopularniejszy gatunek ziaren kawy, zawiera mniej kofeiny niż robusta. Dlatego, jeśli chcesz ograniczyć spożycie tej substancji, warto wybrać filiżankę arabiki.

Jaka jest dzienna dawka kofeiny?

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dorosły człowiek może spożywać do 400 mg kofeiny dziennie bez ryzyka dla zdrowia. Dla kobiet w ciąży i karmiących piersią zaleca się jednak niższą dawkę kofeiny, wynoszącą do 200 mg dziennie. 

Jakie produkty spożywcze zawierają kofeinę?

Kofeina występuje nie tylko w kawie, ale również w herbacie, napojach energetyzujących, koli, czekoladzie, a nawet niektórych lekach. Warto zwracać uwagę na etykiety produktów spożywczych i leków, aby uniknąć niezamierzonego spożycia zbyt dużej ilości kofeiny.

Jak kontrolować ilość spożywanej kofeiny?

Jeśli chcesz kontrolować ilość spożywanej kofeiny, koniecznie musisz zacząć śledzić codzienne spożycie produktów, które ją zawierają. Warto pamiętać, że ilość tej pobudzającej substancji w produktach spożywczych może się różnić w zależności od marki i wielkości porcji. Miej to na uwadzę robiąc najbliższe zakupy. 

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *