Gin z Tonikiem

Strona główna » Blog » Gin z Tonikiem

Gin z tonikiem, czyli klasyczny, popularny drink, który jest ucieleśnieniem prostoty, elegancji, kunsztu i dobrego gustu. Nie jestem pewien czy wiesz, ale jego historia sięga czasów brytyjskiego imperium, kiedy to żołnierze w podbitych koloniach mieszali swoje codzienne racje chininy (używanej do leczenia malarii) właśnie z ginem, aby tym samym uczynić lekarstwo nieco bardziej strawne. Okazało się, że z czasem taka praktyka doprowadziła do powstańa pysznego i aromatycznego drinka z ginem, tak uwielbianego po dziś dzień!

gin z tonikiem przepis na drinkPrzepis na Gin z tonikiem jest banalnie prosty, a sam trunek wyróżnia się dość złożonym smakiem jałowca i botaniczną wonią. Nasz drink to idealny napitek jako aperitif, ponieważ delikatność głównego destylatu idealnie komponuje się z goryczą toniku, tworząc tym samym wyjątkowo aromatyczne zestawienie. Szukasz nowych doświadczeń smakowych? Uzupełnij gin i tonik świeżym sokiem z cytryny, limonki, a następnie wymieszaj destylat z tonikiem samkowym. Opcji jest naprawdę sporo, dlatego też, zachęcam do eksperymentowania w domu i do podzielenia się w komentarzach konstruktywną „krytyką” 🙂 Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Gin z Tonikiem – aperitif dla każdego

Co tu dużo pisać; gin z tonikiem to prosty drink, a kluczowa do uzyskania perfekcyjnych nut smakowych jest selekcja odpowiednich składnikiów. W końcu jak to mówią „diabeł tkwi w szczegółach„, a gin ginowi nierówny! Wybór rodzaju alkoholu to niewątpliwie ważny krok! Możesz na przykład zdecydować się na dżin typu london dry, który jest w miarę solidny jeśli chodzi o smak i dość wytrawny.  A może postawisz na gin z dodatkami botanicznymi, które dodają więcej warstw złożoności w smaku i gwarantują jedyne w swoim rodzaju doznania. A co powiesz na dżin z dodatkiem nut owocowych? Pomarańcze, truskawka, a może jakiś innych owoc? Opcji jest co niemiara, wystarczy poszukać i wybrać coś dla siebie.

Oczywistym jest, że równie ważny jak destylat jest jego uzupełnienie – tonik. A najlepszy to taki, który podkreśli charakter naszego alkoholu, a nie go zagłuszy. Toniki są dostępne w różnych smakach i z różnym poziomem goryczy, więc eksperymentownie celem znalezienia ulubionej kombinacji, może być częścią zabawy, do której bardzo chętnie Cię zapraszam. Wystarczy tylko wejść na Google i wyszukać idealny dopełniacz do naszego drinka.

Przepis na Gin z Tonikiem

gin tonic przepis

Gin z tonikiem jest nie tylko klasycznym koktajlem, ale i symbolem kultury picia. Bez względu na to, czy jesteś wielbicielem dżinu, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, przepis na gin i tonik nie powinien sprawić najmniejszego problemu, nawet początkującym wielbicielom koktajli. Wręcz przeciwie; powinien dostarczyć wiele radości.

Składniki:

  • 2.5 uncje (75 ml) ginu
  • 140 ml toniku
  • 0.8 uncji (20 ml) soku z ćwiartki limonki lub cytryny
  • kostki lodu
  • plaster limonki lub cytryny do dekoracji
  • duży kieliszek

Przygotowanie:

  1. Duży kieliszek napełnij do połowy lodem i nalej do niego gin
  2. Teraz dodaj sok z limonki lub cytryny.
  3. Delikatnie wlej tonik.
  4. Wymieszaj łyżeczką barmańską, aby dobrze połączyć składniki.
  5. Ozdób drinka plasterkiem limonki lub cytryny. Na zdrowie!

Rodzaje ginów które warto znać

Zapoznaj się z poniższą listą podstawowych rodzajów ginów, wybierz ten idealny i przygotuj Twój ulubiony gin z tonikiem.

  1. London Dry Gin: To chyba jeden z najbardziej znanych i popularnych ginów na świecie. Charakteryzuje sie tym, że nie zawiera dodatkowego cukru i wyróżnia się silnym smakiem jałowca. Najbardziej znane marki to Beefeater, Bombay Sapphire i Tanqueray. Myślę, że jest to najpopularniejszy typ dżinu, który przoduje w barach, restauracjach na całym świecie. Zachęcam Cię do rozważenia tego typu destylatu przygotowując twój kolejny gin z tonikiem.

  2. Plymouth Gin: Ten typ alkoholu pochodzi (jak sama nazwa wskazuje) z miasta Plymouth w Anglii. Wyróżnia się delikatnym smak jałowca i jest generalnie bardziej owocowy i słodszy niż wyżej opisany London Dry Gin. Warto zaznaczyć, że na dzień dzisiejszy istnieje tylko jedna destylarnia w Plymouth, która produkuje ten typ ginu.

  3. Old Tom Gin: jest nieco słodszy niż jego dwaj poprzednicy i wyróżnia się wyraźną wonią kwiatową. Jego sława przypada na wiek XIX, kiedy przygotowywano do dziś rozchwytywanego Toma Collinsa, używając właśnie Old Tom´a . Warto zaznaczyc, że jest on często opisywany przez znawców i degustadorów jako pośrednik między London Dry Gin a Genever.

  4. Genever (lub Jenever): To tradycyjny holenderski (lub belgijski) rodzaj ginu, który jest znacznie słodszy i zawiera więcej zbożowych nut smakowych, niż większość innych gatunków ginu. Jest znacznie mniej popularny niż jego poprzednicy. Ponadto, powstaje poprzez destylację mieszanki zbożowego alkoholu z dodatkiem różnych botaników, w tym jagód jałowca (jenever to po holendersku „jałowiec”). Warto dodać, że przy jego produkcji często stosuje się dodatek słodu, co z kolei nadaje mu nieco głębszy profil smaku, ciut podobny do whiskey.

  5. Sloe Gin: Jest to rodzaj likieru ginowego, który jest zrobiony przez macerację owoców tarniny (rodzaj dzikiej śliwki) w dżinie. Tarnina to z kolei małe, ciemnofioletowe owoce rosnące dziko na krzewach. Charakteryzują się one wyjątkowo cierpkim smakiem, który staje się mniej intensywny po pierwszych przymrozkach.

  6. New Western Gin (lub Contemporary): To stosunkowo nowy gin, który pojawił się w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie kraftowymi, małoseryjnymi destylatami. Ciekawostką jest tutaj fakt, że zamiast podkreślać nuty jałowcowe, New Western pozwala na większą różnorodność i kreatywność w stosowaniu do botanicznych składników. Dominują tutaj cytrusy, kwiaty, korzenie czy zioła, a przykładem może być Hendrick’s, który ma silne nuty ogórków i róż.

    gin hendriks
  7. Navy Strength Gin: Jego nazwa wzięła się od brytyjskiej marynarki wojennej, która na przełomie XVIII i XIX wieku transportowała gin o wyższej mocy alkoholu. Pomimo wysokiej zawartości „procentów„, Navy Strength nie tylko charakteryzuje się równoważonym profilem botanicznym, ale także z reguły jest bardzo przyjemny w degustacji i na finiszu.

Inne przepisy:

Podsumowanie:
recipe image
Nazwa drinka:
Gin z Tonikiem
Imię autora:
Opublikowany w dniu:
Czas przygotowania:
Średnia ocena:
51star1star1star1star1star Based on 6 Review(s)

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *