Lillet Spritz

Strona główna » Blog » Lillet Spritz

Przyszedł czas na kolejny przepis na szprycer; tym razem o nazwie: Lillet Spritz. Ten niecodzienny drink zyskał na popularności głównie dzięki Lillet Blanc – subtelny, delikatny, kwiatowy likier z pysznymi nutami miodu i kandyzowanych owoców.

Jak informuje producent, destylat produkuje się z mieszanki białych win, głównie Semillon i Sauvignon Blanc, które łączy się z ekstraktem owocowym i korą chinowca (odpowiedzialna za subtelne, gorzkie nuty). Taka „wybuchowa” mieszanka smaków sprawia, że ten francuski likier to idealny składnik do przeróżnych drinków i aperitifów. A koktajl Lillet Spritz jest tego doskonałym przykładem.

Historia Lillet

lillet spritz

Historia Lillet sięga 1872 roku, kiedy to bracia o takim samym nazwisku założyli firmę destylarską w Bordeaux, w południowej Francji. Początkowo produkowali tylko likiery i koniaki, aż w 1887 roku wypuścili na sprzedaż Lillet; pierwszy i jedyny aperitif z Bordeaux w XIX wiecznej Francji. W tamtych czasach była to prawdziwa nowina i zarazem zaskoczenie na rynku producentów alkoholi. Od tego czasu, innowacyjny destylat stopniowo zdobywał coraz to większą famę, aż szybko stał się nieodłącznym elementem francuskiej kultury.

Dzisiaj drink Lillet Spritz zdąrzył już zyskać uznanie szerokiej klienteli na całym świecie. Jego delikatny, wyrafinowany smak i jednocześnie kwiatowe nuty, czynią go jedynym w swoim rodzaju aperitifem. Jak dla mnie jest to jeden z tych koktajli, które trzeba spróbować, szczególnie że butelka likieru kosztuje tylko około 65 zł (cena na Lipiec 2023).

Lillet Spritz – Przepis

Podobnie jak w przypadku większości koktajli, przepis na Lillet Spritz może się nieco różnić, w zależności od użytych składników (tonik, woda gazowana, wino usujące). Niektóre wersje mogą być nieco słodsze, głębsze w smaku, lub bardziej gorzkie. Ja w swoim przepisie zdecydowałem się na take proporcje:

przepis na drink lillet

Składniki:

  • 2 uncje (60 ml) Lillet Blanc
  • 4 uncje (120 ml) toniku i splash wody gazowanej
  • plaster pomarańczy, skórka cytryny, gałązka mięty do dekoracji
  • lód

*Zamiast toniku, możesz także dopełnić winem Prosecco. Pamiętaj tylko, aby zmienić proporcje, tj. 45 ml Lillet Blanc, 120 ml Prosecco i odrobinę wody gazowanej (15ml).

Przygotowanie:

  1. Do dużego kieliszka od wina wrzuć kilka solidnych kostek lodu.
  2. Teraz po kolei dodaj: Lillet Blanc i tonik.
  3. Delikatnie wymieszaj,  uzupełnij wodą gazowaną i udekoruj wedle uznania. Serwuj natychmiast.

Inne przepisy:

Podsumowanie:
recipe image
Nazwa drinka:
Lillet Spritz
Imię autora:
Opublikowany w dniu:
Czas przygotowania:
Średnia ocena:
51star1star1star1star1star Based on 13 Review(s)

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *