Kir Royal z Crème de Cassis

Strona główna » Blog » Kir Royal z Crème de Cassis

Kir Royal to prawdziwie królewski koktajl: wyrafinowany, elegancki, a jednocześnie prosty w przygotowaniu! Ten francuski klasyk to esencja luksusu podana w kieliszku od szampana, udekorowana leśnymi owocami. Stworzony z delikatnej mieszanki szampana i crème de cassis, Kir Royal to obowiązkowy punkt na każdym eleganckim przyjęciu, jak wesela, czy okrągłe rocznice.

Nazwa drinka pochodzi od nazwiska Félixa Kira, burmistrza Dijon we Francji, który często kombinował mieszając białe wina z crème de cassis (likier z czarnych porzeczek). Gdy jednak pewnego dnia białe wino zastąpił musującym szampanem, szybko zdał sobie sprawę z popularności nowego trunku i nazwał go „królewskim”, czyli Kir Royal.

Niezrównane doznania smakowe z Kir Royal

drink kir royalOdpowiednio przygotowany Kir Royal to prawdziwy spektakl dla zmysłów. Słodkość crème de cassis doskonale kontrastuje z szampanem (ewentualnie Prosecco, Cremant, bądź innym winem musującym) i leśnymi owocami, gwarantując tym samym subtelny i niepwtarzalny smak. Jak dla mnie to nie tylko prosty drink z winem musującym, ale przede wszystkim niekończące się doznania dla podniebienia. To podróż w głąb Francji, dostępna dla każdego, kto tylko posiada kieliszek i kilka łatwo dostępnych składników.

Składniki:

  • 120 ml dobrze schłodzonego szampana
  • 20 ml crème de cassis
  • garść owoców leśnych

Przygotowanie:

  1. Do kieliszka od szampana dodaj crème de cassis.
  2. Następnie, powoli wlej schłodzonego szampana.
  3. Delikatnie wymieszaj składniki, aby połączyć likier z szampanem. Powinien powstać piękny, różowy drink z bąbelkami.
  4. Na koniec wrzuć 2-3 owocle leśne (maliny, pożeczki, jagody, morwy). To wszystko!

Kir Royal – Historia

Kir Royal ma fascynującą historię, która sięga lat 50-tych powojennej Francji.

Początki drinka są związane z postacią Félixa Kira, burmistrza miasta Dijon. Kir, który był księdzem zanim został politykiem, słynał z serwowania swoim gościom w Dijon trunków na bazie białego wina i crème de cassis. Mieszanka ta była znana jako Kir, nazwana (jak łatwo się domyślić) na cześć burmistrza.

Wariant drinku, znanego jako Kir Royal, pojawił się później, kiedy zaczęto zastępować białe wino szampanem. Takie rozwiązanie z kolei nadało koktajlowi jeszcze większej elegancji, dlatego z biegiem czasu zaczęto nazywać go 'królewskim’.

Dziś ów drink jest znany i ceniony na całym świecie jako wykwintny aperitif. Będąc symbolem francuskiej elegancji i wyrafinowania, serwuje się go na wyniosłych przyjęciach i wydarzeniach okolicznościowych.

Inne przepisy:

Podsumowanie:
recipe image
Nazwa drinka:
Kir Royal
Imię autora:
Opublikowany w dniu:
Czas przygotowania:
Średnia ocena:
51star1star1star1star1star Based on 3 Review(s)

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *