Hemingway Daiquiri

Strona główna » Blog » Hemingway Daiquiri

Hemingway Daiquiri to orzeźwiająca odmiana klasycznego drinku Daiquiri, nazwana na cześć amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya. W różnych źródłach czytamy, że to właśnie dla Hemingwaya, właściciel baru La Floridita na Kubie, Constantino Ribalaigua, stworzył specjalną wersję daikiri. Dlaczego była ona specjalna? Otórz, dlatego, ponieważ pisarz, który cierpiał na cukrzycę, preferował drinki z mniejszą ilością cukru, przez co często wybrzydzał w menu, zmieniając oryginalne przepisy trunków wedle własnego „widzimisię„. Zainspirowany (a może zmęczony) tym faktem, Constantino zadecydował stworzyć nową wersję klasycznego koktajlu. Trzeba przyznać, że nawet nieźle mu to wyszło 🙂

W przeciwieństwie do tradycyjnego daiquiri, który zwykle słodzi się cukrem, w Hemingway Daiquiri postawiono na … alkohol (rum+likier wiśniowy). Ponadto, w przepisie znajdziemy również sok z grejpfruta i z limonki, co znacznie redukuje słodkość; za to dodaje dobrze nam znane kwaskowo-gorzkie nuty.

Hemingway Daiquiri – Przepis

hemingway daiquiri

Drink Hemingway’a nazywa się często „Papa Doble„, przez co odnosi się do przydomku pisarza: „Papa”, i faktu, że artysta podobno bardzo lubił delektować się dobrym alkoholem.

W moim przepisie na drink użyję destylatu Luxardo Maraschino, który jest łatwo dostępny w polskich sklepach internetowych. Ale spokojnie; możesz także skorzystać z likieru innej marki, a nawet wybrać domowej roboty wiśniówkę.

Hemingway Daiquiri to rewelacyjny koktajl na słoneczne letnie dni. Charakteryzuje się intensywnym, cytrusowym smakiem z subtelną nutą maraschino. Jest on także świetny na wznoszenie toastów i celebrowanie ważnych okazji: urodzin, imienin, a nawet wesel.

Składniki:

 • 2 uncje (60 ml) rumu
 • 1.5 uncji (45 ml) soku grejpfrutowego
 • 0.7 uncji (20 ml) soku z limonki
 • 1 uncja (30 ml) likieru Maraschino
 • lód

Przygotowanie:

 1. Schłódź kieliszek wypełniając go kostkami lodu i pozostawiając na kilka minut.
 2. Do shakera dodaj parę kostek lodu.
 3. Po kolei wlej wszystkie składniki.
 4. Zamknij shaker i energicznie wstrząśnij przez około 10-15 sekund.
 5. Przecedź do schłodzonego kieliszka.
 6. Opcjonalnie, możesz ozdobić kawałkiem grejpfruta, lub limonką

Z biegiem lat Hemingway Daiquiri zyskał popularność nie tylko na Kubie, ale również w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj ten klasyczny koktajl jest często podawany w barach i restauracjach na całym świecie, również w Polsce. Jakby nie patrzeć, jest to także sposób na uczczenie życia i dziedzictwa pisarza, który pozostawił niezatarty ślad w literaturze amerykańskiej.

Inne przepisy:

Podsumowanie:
recipe image
Nazwa drinka:
Hemingway Daiquiri
Imię autora:
Opublikowany w dniu:
Czas przygotowania:
Średnia ocena:
51star1star1star1star1star Based on 20 Review(s)

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *