Cytrynówka – prosto i szybko

Strona główna » Blog » Cytrynówka – prosto i szybko

Cytrynówka to nic innego jak rodzaj likieru, którego głównymi składnikami jest nasz narodowy alkohol – wódka (ewentualnie spirytus), cytryna, cukier i woda. Przepis na cytrynówkę należy do tych prostych, a to z kolei oznacza, że każdy sobie z nim poradzi. W skrócie: cały proces polega na namoczeniu skórek cytrynowych w spirytusie przez kilka dni, a następnie dodaniu do niego mieszanki syropu cukrowego, wódki, oraz wody, rozlaniu do butelek i gotowe. Po odpowiednim czasie, powstały likier jest filtrowany, a następnie rozlewa się go do butelek.

najpelsza cytrynówka domowej roboty - przepisWażny jest także proces leżakowania alkoholu, który powinien potrwać przynajmniej 14 dni.  Po tym czasie można śmiało częstować gości naszą szybką cytrynówką ze spirytusu i wódki. Polecam serwować na zimno w małych kieliszkach, lub jako shoty.

Wielu miłośników polskiego limoncello jest zgodna, że najlepsza cytrynówka to ta domowej roboty, gdyż w ten sposób kontrolujemy wszystkie składniki i intensywności smaku. Oprócz dobrego jakościowo alkoholu, istotne jest, aby używać dorodnych cytryn, ponieważ to one w dużej mierze odpowiadają za smak naszej domowej cytrynówki.

Przepis na cytrynówkę na wódce i spirytusie

Przygotowanie domowej cytrynówki to proces, który wymaga trochę czasu (48 godzin zajmuje samo przygotowanie + 2 tygodnie tzw. leżakowania), ale ostateczny rezultat zdecydowanie wart jest zachodu. Oto prosty przepis na najlepszą cytrynówkę:

Składniki:

  • 10 dorodnych cytryn (0.8 – 1 Litr soku)
  • 250 gram cukru
  • 1 szklanka wody
  • 0.5 litra spirytusu
  • 240 ml wódki

Cytrynówka – Przygotowanie krok po kroku

szybka cytrynówka z wódką

Sam przepis na cytrynówkę jest dość prosty i z odrobiną cierpliwości bez problemów powinieneś sobie z nim poradzić. Jedyne o czym nie można zapominać, to to, aby po rozlaniu likieru do butelek, dać mu trochę poleżakować. W ten sposób po otwarciu flaszki, nasze polskie Limoncello zaskoczy nas swoim zniewalającym smakiem i kuszącym nos aromatem. Poniżej przepis.

  1. Starannie umyj cytryny; najlepiej jakąś szorstką gąbką, a następnie wrzuć do miski i zaparz wrzątkiem. Jest to konieczne, aby pozbyć się bakterii i drobnoustrojów.

  2. Wykrój nożem skórkę z 4-5 cytryn na małe paski (bez białej wewnętrznej części zwanej albedo, która dodaje koktajlom i drinkom niechcianej goryczki). Wrzuć skórki do słoika numer 1, zalej wódką, wymieszaj i odstaw w ciemne miejsce na 48 godzin.

  3. Następnie wyciśnij sok z cytryn do słoika numer 2 i przecedź go przez sitko, aby pozbyć się pulpy i pestek. W ten sposób nasza domowa cytrynówka na wódce i spirytusie nie sprawi nam niemiłych niespodzianek podczas degustacji 😉

  4. Do garnka dodaj wodę i cukier. Wymieszaj, aż cukier się rozpuści, a nastepnie całość zagotuj. Odstaw z gazu, poczekaj aż przestygnie i wlej do słoika numer 2 z wyciśniętym wcześniej sokiem.

  5. Teraz dolej spirytus, wymieszaj, zamknij i odstaw na 48 godzin. Powinieneś mieć teraz 2 słoiki odpoczywające w spiżarni ;). Po tym czasie przelej zawartość słoika z wódką (bez skórek) do drugiego słoika ze spirytusem, zakręć i potrzymaj jeszcze w zamknięciu przez kolejne 2 dni. Cierpliwości, już dużo nie brakuje!

  6. Gratulacje! Po około 14 dniach nasza cytrynówka jest gotowa! Można ją teraz rozlać do butelek, ale najpierw polecam przefiltrować przy użyciu kilku warstw gazy. Podobno są osoby, które filtrują przy uzyciu filtrów od kawy, ale przyznam się bez bicia, że nie próbowałem.

  7. Krokiem finalnym jest odstawienie domowej cytrynówki na 2 tygodnie w ciemne miejsce, aby sobie spokojnie poleżakowała i doszła. Po tym czasie, nasz trunek jest gotowy.

Kiedy najczęściej desgustujemy się cytrynówka?

Cytrynówka to popularny polski likier (coś na wzór włoskiego Limoncello), którym często degustujemy się na imieninach, urodzinach, czy przy okazji innych spotkań rodzinnych i nie tylko. Kiedy warto zaserwować ten prosty w przygotowaniu drink? Poniżej przedstawiam kilka opcji:

shot domowej cytrynówki

  1. Imprezy i Uroczystości: Cytrynówka na wódce jest często podawana jako shot na imprezach, weselach, urodzinach czy w święta. Zimne polskie limoncello jest wręcz doskonałe do toastów.

  2. Posiłki: Nie od dzisiaj wiadomo, że w Polsce tradycją jest spożywanie niewielkich ilości wódki lub likierów podczas posiłków, szczególnie podczas uroczystych kolacji i biesiad.

  3. Koktajle: Cytrynówka jest również używana jako dodatek w wielu koktajlach, ponieważ dostarcza pyszne kwaskowe nuty, a ponadto gwarantuje intensywność smaku.

Inne przepisy:

Podsumowanie:
recipe image
Nazwa drinka:
Cytrynówka
Imię autora:
Opublikowany w dniu:
Czas przygotowania:
Czas gotowania:
Całkowity czas:
Średnia ocena:
51star1star1star1star1star Based on 7 Review(s)

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *